info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Varnar för stora risker med elbilar i tunnlar

Arbetsmiljöverket varnar för risker med elbilar under arbeten i tunnlar. Litiumjonbatterier kan börja brinna okontrollerat. En allvarlig risk som oroar de ansvariga för utbyggnaden av Nya tunnelbanan i Stockholm.

Stora risker med elbilar
Arbetsmiljöverket varnar för risker med användning av elbilar i tunnlar. Foto: Nya tunnelbanan/Mostphots

Vid en inspektion av utbyggnaden av Nya tunnelbanan i Barkarby uppmärksammades Arbetsmiljöverket på att elbilar används i tunnlarna. Vidare att det i höstas inträffat en brand i ett elfordon  på området. Något Mitt i rapporterat om.

Då var det en elbil som används i verksamheten som börjat brinna ovan jord av oklar anledning. Bilen stod inte på laddning.

Händer det något i tunneln kan det gå åt pipan

Men frågan visar på en allvarlig risk som oroar både Arbetsmiljöverkets inspektör Thomas Ekström och brandförsvaret.
– Arbete nere i tunnlar innebär en komplicerad arbetsmiljö. Det är slutet utrymme, det finns oftast bara en utgång, även om det fanns en extra på just den här arbetsplatsen. Händer det något i tunneln kan det gå åt pipan och brand är väl typ det sämsta scenariot man kan få, säger han.

Alla typer av fordon kan brinna men elfordon ökar riskerna, enligt Thomas Ekström.
De största farorna anses vara vid laddning.
– Men det finns fler. Om det, till exempel, är väldigt ojämnt och man slår i underredet på bilen så är det risk att man påverkar batterierna, säger han.

Elbilar används av flera skäl. Ett är att man försöker minska användningen av dieselfordon av miljöskäl. Men just litiumjonbatterierna i elfordonen innebär en allvarlig risk vid en brand.

– Det blir en extremt hög temperatur och stor rökutveckling. Då litium brinner blir det ungefär 2 500 grader. Det går liksom inte att släcka.

Det okontrollerade förloppet kallas termisk rusning.

Krav på byggherre

Vid besöket i Barkarby ställdes ett antal krav till förvaltningen för Nya Tunnelbanan som både är byggherre och Bas U.
Förvaltningen har svarat med att man ska ta fram ett förhållningssätt för användning av elfordon baserat på riskerna och åtgärder, på samtliga entreprenader.  Vidare att man ställer krav på sina entreprenörer att de måste göra riskbedömningar innan man använder elfordon under jord.

Thomas Ekström tycker det är extra viktigt att vara uppmärksam på risken vid installationsarbeten som nu ökar. Där är det fler personer och mer fordon.
– Vid framdriften är det mellan 6-10 personer i tunneln. Vid installationsarbeten och betongarbeten är det avsevärt fler personer som ska utrymmas vid en brand. Vid Barkarby  är det säkert 30-50 personer nere i tunnlarna.  Det pågick både installationsarbeten och betongarbeten med trapphus och uppgångar.

Kan en brandkår komma ner och släcka i en tunnel?

– Nej det kan de inte och det är tydligt kommunicerat. Det är därför det förebyggande brandsäkerhetsarbetet är så viktigt. På grund av de komplicerade är riskerna gör vi också besök tillsammans med brandförsvaret. Dels är de intresserade av hur anläggningen systematiskt ska brandskyddas framåt och dels är de,  precis som jag, bekymrade över hur de ska hantera risk för brand under installationsarbetena för det är så mycket folk.
Installationsarbete innebär också att det blir mer emballage och annat material och det ökar i sig risk för brand.

LÄS ÄVEN: Förbifart Stockholm – Årets sämsta bygge 2018

Det finns olika saker man kan göra för att minska riskerna.

– På andra entreprenader i tunnelbanan, där man kommit lite längre, har man som en busslinje med minibuss där man kör folk ner och upp  i tunneln för att minska antalet fordon. Vidare en daglig bil som kör ner materialet så att alla inte behöver ha en egen bil. Man måste tänka mycket på logistiken eftersom det är en begränsad yta, säger Thomas Ekström.

I tunnelbanan råder ett totalförbud mot elsparkcyklar och andra batteridrivna fordon på grund av brandrisken.

”Stod inte på laddning”

Emma Sahlman är pressansvarig vid Nya Tunnelbanan inom region Stockholm. Hon berättar att branden i höstas inträffade i en mindre bil liknande en golfbil. Den stod utomhus på arbetsområdet vid Barkarby. Det är Skanska som har entreprenaden.
– Bilen tillhör en av våra entreprenörer. Den stod inte på laddning. Ingen vet varför den började brinna så fordonstillverkaren utreder vad som orsakade branden, säger Emma Sahlman.

Även projektet utreder händelsen.

I projektet används såväl diesel- som elfordon.

Vilka krav ställer ni på användning av elfordon i tunnlarna?

–  Vi ställer krav på alla våra entreprenörer att de måste göra riskanalyser på att använda elfordon under jord. Det finns inget stopp mot att använda elfordon i tunnlarna men entreprenörerna måste göra riskanalyser för att använda dem. Och man får inte ladda elfordon i tunnlarna, det måste ske ovan jord.

– Sedan håller vi också själva på förvaltningen på med våra brandsäkerhetsexperter att jämföra riskerna med dieselfordon och elfordon under jord rörande brand. Inledningsvis kan man se att riskerna generellt sett inte är större med elfordon men utredningen fortsätter.

– Det är bra att slippa ha fossildrivna fordon under jord. Både generellt för miljön men också för arbetarna i tunnlarna. Men vi får inte tillföra ökade risker.

Enligt Emma Sahlman har man i hela projektet med att bygga nya tunnelbanan haft två tillfällen med rökutveckling i maskiner.

– Då har det fungerat med alla rutiner.


Gå med i Byggnadsarbetarens Facebookgrupp ”Arbetsmiljö på bygget”

Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på Byggnadsarbetarens nyhetsbrev.

Flera orsaker till brand
  • Orsaken till att ett litiumjonbatteri börjar brinna kan ha flera orsaker som: skada på batteriet eller produkten, felaktig laddning, kortslutning, att batteriet utsätts för värme.
  • En termisk rusning hos ett litiumjonbatteri innebär att batteriet har blivit instabilt, vilket orsakar en hastig temperaturökning.
  • Temperaturökningen och batteriets kemiska beståndsdelar kan orsaka en brand med ett häftigt brandförlopp och som kan vara svårsläckt.

Källa: Stockstockholms brandförsvar

 

Tre risker litiumjonbatterier
  1. Termisk rusning som kan ge upphov till brand i batteriet.
  2. Utsläpp av farliga gaser från batteriet som kan påverka hälsan, leda till eller förvärra brandförloppet.
  3. Återantändning, ett batteri som inte kylts tillräckligt efter en brand kan börja brinna igen.

Källa: Stockstockholms brandförsvar

Margite Fransson, reporter
Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Varnar för stora risker med elbilar i tunnlar

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig