Platschef överklagar dom
För ett par veckor sedan dömdes platschefen för ett ras på ett bygge i Halmstad. Nu har han bestämt sig för att överklaga domen.
I ett brev till tingsrätten hävdar mannen att företagets vd inte hade delegerat något skyddsansvar till någon på arbetsplatsen. Mannen skriver vidare att han även var underställd två andra chefer.
Platschefen dömdes av tingsrätten i Halmstad för vållande till kroppsskada. Straffet blev 12 000 kronor i böter samt advokatkostnader på 27 000 kronor.
Olyckan inträffade 1998. Två våningsplan rasade ett par timmar efter att ett nytt bjälklag gjutits. Vid en undersökning av arbetsplatsen kunde man konstatera att stämpen som stöttade bjälklagen varit alldeles för få. På vissa ställen belastades de 70 procent över tillåten tyngd.