info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Plattsättarens lyssnartips: ”Får arbetsdagen att gå snabbare”

När Rebecca Ekström, plattsättare från Luleå, vill få arbetsdagen att gå lyssnar hon på podd-dokumentärer. Historien om Göran Kropps äventyr på Mount Everest är ett avsnitt som fångat henne.

Vad har du i lurarna?

– Oftast lyssnar jag på ”P3 Dokumentär”. Jag brukar lyssna på jobbet om jag är på tomma arbetsplatser. Då går dagen snabbare. Dels har de intressanta ämnen, bra ljud och det är lätt att följa med, även utan att vara helt fokuserad. Du kan hänga med och samtidigt göra ditt jobb.

Vilka avsnitt är det du fångats av mest?

– Ett av dem jag fastnat mest för är avsnittet om äventyraren Göran Kropp. (”Göran Kropp och dödsklättringen”). Det var verkligen något som satte sig, för historien om honom var en nyhet för mig.

Vilka avsnitt gillar du mer? 

– Det om Orienteringsdöden som ju inte är riktigt löst än idag. Sedan tror jag typ alla avsnitt som handlar om mord, kanske sorgligt nog. De är väl de jag tycker är mest spännande.

Vilken glädje har du av podden?

– Dels lär jag mig något på ett enkelt sätt, tar igen saker jag missat. Sedan kan det vara en icebreaker när jag kommer hem på kvällen. Man har alltid någonting att tala om. Flera av mina kollegor lyssnar också på samma podd.

Fler lyssningstips hittar du här 


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Plattsättarens lyssnartips: ”Får arbetsdagen att gå snabbare”

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig